15 Temmuz 2010 Perşembe

Il Permesso di Soggiorno - Oturma İznini almak

Örnek Permesso di Soggiorno Kartı
Her schengen vizesi geçen ülkede olduğu gibi İtalya'da da 90 gün hiç bir yere başvuru yapmadan kalabiliyorsunuz. Bunun için vize sürenizin 90 gün geçerli olduğundan mutlaka emin olun. Eğer 90 günden fazla kalacaksanız mutlaka bulunduğunuz bölgedeki Questura'ya (Emniyet Müdürlüğü) başvurmanız gerekiyor. Çok karışık değil ama ben sırasıyla hepsini anlatayım.
Eğer firmanız sizi İtalya'ya transfer ediyorsa ve büyük bir firmaysa işiniz çok kolay. Bütün bu yasal işlemlerle uğraşan kişiler oluyor ve siz sadece gerektiği zaman imza atıp belgelerinizi alıyorsunuz. Eğer benim gibi hiç kimsenin olmadığı ofise tek başınıza yollanıyorsanız aşağıdakileri okumanızı tavsiye ederim. Bir de bol şanslar dilerim :) 3 kelime italyancamla neler halletiğime bazen ben de şaşırıyorum. Bana da yardım edenler oldu ama onlar bizim firmanın elemanları olmadıklarından bir noktadan sonra her şeyi tek başıma yapmak zorunda kaldım.
İtalya vizesi alırken gerekli olan evrakların listesini bu adreste bulabilirsiniz http://www.esteri.it/visti/index_eng.asp Bunlara ilave evraklar da istenebiliyor, uçak rezervasyonları, seyahat sigortası gibi. İtalya vizesini Türkiye'de IDATA veriyor. Oradan da bilgi alabilirsiniz http://www.idata.com.tr/ Çalışma vizesi alacaksanız muhtemelen konsolosluğa gitmeniz gerekebilir. Evrakları teslim ettikten 5 gün sonra çalışma vizem çıktı. Evraklar çok karmaşık değil, ticaret odası kaydı, imza sirküleri gibi turistik vizede de gerekli evraklar. Buna ek olarak nulla osta isteniyor, bu benim kafamı karıştırmıstı.
Nulla Osta (ön çalışma izni); Bu belgeyi almak için Questura'ya başvurmanız gerekli. Ben bu evrağı alırken çok şanslıydım. Eksik evrakla başvurmama rağmen 3 gün içinde çıktı. Burada bizim mali müşavirimize teşekkür etmem lazım. Biella ticaret odası eski başkanı olduğundan tanımadığı yok maşallah. Hemen işimizi hallettiler. Yıl sonunda bize bu servisi kat kat faturaladı ama olsun, benim iş çabuk halloldu. Burada gerekli belgeler sizin iş yerinizle yaptığınız kontrata göre değişiyor. Benim vizem çabuk çıksın diye lavoro autonomo (bağımsız çalışan) olarak yapıldı. Burada iş kontratını, oturduğunuz evin kontratını ve bulunduğunuz bölgedeki iş ve işçi kurumuna şirketinizin yazdığı dilekçeyi veriyorsunuz. Bir de ticaret Odası'ndan bir evrak lazımdı ama işin içinden ne questura ne de ticaret odası çıkamayınca o evrak olmadan başvurdum. Sonuçta nulla osta 3 gün içinde geldi. Başka önemli detay ise nulla osta'yı aldıktan sonra 90 gün içinde vizeye başvurmanız gerekli, yoksa geçerliliğini yitiriyor. Nulla Osta'ya ilave bir de codice fiscale var. Bunu İtalya'ya geldiğiniz gibi almanızı tavsiye ederim.

Codice Fiscale (bizdeki vergi numarası ama daha çok vatandaşlık numarası gibi, bir çok bilgiyi barındırıyor); İtalya'da bu olmadan bir şey yapamıyorsunuz. Şahsi başvuru gerekmiyor ama eğer siz alacaksanız bulunduğunuz bölgedeki Agenzia delle Entrate'ye gitmeniz gerekiyor. web adresi http://www.agenziaentrate.gov.it/ Burada codice fiscale almak istiyorum diyince bir form dolduruyorsunuz ve hemen veriyorlar. Yanınızda pasaportunuzu götürmeniz yeterli.

Çalışma vizesi için başvurunca gelen vize hem İtalya hem de Schengen vizesi, üzerinde ikisi de yazıyor. Schengen vizesinin geçerliliği 6 ay. 6. aydan sonra vize italyan vizesine dönüşüyor ve eğer Türkiye'ye gidecekseniz ya İtalya'dan direkt gidecekseniz yada schengen ülkesi olmayan bir ülkeden aktarma yapabilirsiniz. Almanya üzerinden giriş çıkış yapmaya kalkmayın, direkt geri yolluyorlar.

Şimdi vizenizi aldınız ve İtalya'ya geldiniz. En geç 8 gün içinde permesso di soggiorno için başvuru yapmanız lazım. Eğer yapmazsanız ve yakalanırsanız hoş olmaz diyelim. Hemen postaneye gidip sportello amico'ya (numara almanıza gerek yok) permesso di soggiorno için başvuru yapacağınızı söylüyorsunuz. Size içinde doldurmanız gereken evraklar bulunan zarf veriyor. Vize türünüze göre gerekli yerleri doldurup yine postaneye teslim ediyorsunuz. Postane size bu belgeleri aldığına dair bir evrak (ricevuta) veriyor. Oturma izni çıkana kadar bu evrak sizde kalıyor. Aman gözünüz gibi bakın çünkü kart çıkana kadar bu kağıt parçası sizin kimliğiniz yerine geçiyor. Ben Kasım 2009 başında başvurdum, Ocak 2010'da parmak izi verdim ve Şubat 2010 ortası gibi çıktı. Ricevuta üzerindeki numarayı bu adrese girip oturma izninizin durumunu kontrol edebiliyorsunuz http://questure.poliziadistato.it/stranieri/
2006 yılında Perugia'dayken son derece ilkel metotlarla başvuru yapılıyordu. Hatta o zaman bu ülke nasıl avrupa birliğ üyesi diye düşünüp dururdum. Artık son derece modern, randevu ile gidip parmak izi veriyorsunuz. Perugia'da 6 ay sonunda sadece parmak izi verebilmiştim. Hem de nezarethanede mürekkeple almışlardı, aman allahım, ne işkenceydi!

Sonuçta benim oturma iznimi almam zor olmadı. Aklınıza takılan bir şey varsa email atın, yardımcı olmaya çalışayım. Şimdiden kolay gelsin ...

204 yorum:

 1. Merhaba ben italyada öğrenciyim bir sorum olacak;
  Şuan italyadayım, vize sürem bitmiş vaziyette ama elimde yeni oturma izni ricevuta belgesi ve yeni aldığım bordo pasaportum var.

  Türkiyeye 1 haftalılığa gidip geleceğim. Bu belgeler ile mümkünmüdür? Yoksa italyaya dönmek için yine vize mi almak zorundayım?

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  yeniden vize almak zorunda değilsiniz. Pasaport kontrolünde oturma izni kartınızla ricevutayı göstermeniz yeterli olacaktır. Postanenin size verdiği bütün kağıtları yanınıza almanızı tavsiye ederim. Türkiye'de hostesler kontrol ederken nedense hepsini soruyorlar. Bir de yenileme döneminde Türkiye'ye direkt uçabiliyorsunuz ve çıkış yaptığınız kapıdan İtalya'ya girmeniz lazım. Aktarmalı uçuş yapacaksanız Schengen kapsamı dışındaki bir ülkeden aktarabilirsiniz.
  Kolay gelsin

  YanıtlaSil
 3. Merhaba.. öncelikle verdiğiniz bilgiler için tesekkkürler..benim sorum şu olacak şu an Arezzo dayım ögrenci vizesi ile geldim haftaya süresi bitecek ayrıca permesso di sioggorno almadım cünkü 75 günlük vize için gerekmiyormuş..bu sürede bir iş buldum ve çalışıyorum türkiyeye dönüp çalışma vizesi alıcam fakat buradan hangi belgeleri hazırlamalıyım ne ben nede çalıştığım şirket bilmiyor..Nulla osta yı nasıl halledebilirim bu sabah polise gittim oturum iznin olmadan olmaz falan dediler.neler yapmam gerek bu sürecte ? tesekkürler

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, maalesef nulla osta bu ülkenin bilinmez evrağı. Kısaca şöyle anlatayım; nulla osta ön çalışma izni demek. Bunu aldıktan sonra Türkiye'deki İtalyan Konsolosluğu'na gidip çalışma vizesi alıyorsunuz. Daha sonra İtalya'ya gelip oturma iznine başvuruyorsunuz. Oturma izni çalışma izni ile aynı oluyor, üzerinde çalıştığınız yazıyor. Nulla Osta için istenen evraklar sizin işverenizle yaptığınız kontrata göre değişiyor. Ancak temelde istenilenler evarklar iş kontratınız, ev kontratınız, şirketin ticaret odası evrakları, codice fiscale, pasaport kopyası gibi. Benim bir evrağım eksik başvurduk çünkü öyle bir evrağı ticaret odası veremedi, questura da o evrak olmadan kabul etti çünkü onlar da o evrağın ne olduğunu anlamadı :) Şirketiniz questurayı arayıp nulla osta için gerekli evrakları sorsun. Sizin şahsen başvurmanıza gerek yok. başka sorunuz olursa zehrabural@hotmail.com adresine yazabilirsiniz. Kolay gelsin

  YanıtlaSil
 5. arkadaşlar ben o kadar aradım benim için çalışma iznine basvuracak birini bulamadım.. hem de arezzoda :D oraya baglı san giovanni valdarnoda 5 ay yaşadım floransada falan iş aradım bulamadım. yolu yordamı nedir beni bir aydınlatsanız :(

  YanıtlaSil
 6. Barış Eryıkılmaz14 Ekim 2011 22:33

  öncelikle selamlar : ben şuanda palermodayım nişanlım residansa italia yani romen asıllı italyan vatandaşı romen pasaportu varçben evlilik icin geldim neler yapmam gerekiyor anlatabilirmisiniz ayrıca tr den gelirken yanımda bekar olduguma dair evrak nüfus dairesinden ve dogum kayıt örneği evragı aldım ve apostille yaptırdım hollanda schengen c tipi turist vizesiyle 90 günlük vizem var ve hollandadan barcelona aktarmalı palermoya geldim ne barcelonada ne palermoda havaalanında polis giriş damgası vurmadı.bana yardımcı olurmusunuz e-mail&facebook&msn : einladungen@hotmail.de
  tel : +39 380 104 13 53 şimdiden cok tesekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Barış Bey merhaba, maalesef evlilik ile ilgili bir bilgim yok. ben çalışma izni için geldim ve orada başımdan geçenleri anlattım. sanırım http://poliziadistato.it/articolo/1076-Stranieri/ sayfasından aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.
  Kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben italyada evliliğimi yaptım ve almanyaya yerleştim 5 yıllık oturum iznimi aldım.İtalyada evlilik ile ilgili bilgi almak isteyenlere detaylı bilgi verebilirim başımdan geçenleri adım adım anlatırım.

   Sil
  2. Baris Bey merhaba,
   ilginize tesekkur ederim. boyle bir soru gelirse sizden yardim isteyecegim.
   Sevgiler
   Zehra

   Sil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  4. Merhaba zehra hanım ben sefa aile birlesimi oturumu hakkinda bilgi almak istiyorum öncelikle ben 3 yil önce avusturyaya öğrenci olarak geldim ama suan oturum iznim yok suanda ıtalyada como sehrindeyim burda türk konsolugunda evlilik yaptım eşim türk vatandaşı ve suresiz oturumu var ve çalışıyor iş kontratı suresiz ben burdan tekrar oturum iznini almak istiyorum ne yapmam gerekiyor suan burda kacak durumdayım bilginize ihtiyacım var siz yada barış bey bu konuda bana tecrubelerinizi anlatırsaniz cok memnun olurum... Mail adresim celiktensefa2679@hotmail.com bu adresden facebook hesabimada ulaşabilirsiniz

   Sil
 8. Merhaba.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.İtalya'ya gitmek isteyenler için çok değerli bu bilgiler.Vize süresiyle ilgili bir sorum var. "Her schengen vizesi geçen ülkede olduğu gibi İtalya'da da 90 gün hiç bir yere başvuru yapmadan kalabiliyorsunuz. " demişsiniz. Burada bahsedilen 90 günlük süre İtalya'ya her girişten sonra geçen 90 günlük süre mi acaba? Yani 6 aylık vizem varsa 90 gün sonunda İtalya'dan çıkış yapıp Türkiye'ye dönsem ve daha sonra İtalya'ya tekrar giriş yapsam yine 90 günlük süre başlar mı? Yoksa her ne olursa olsun İtalya'da 90 günden fazla kalınca oturma izni gerekiyor mu?

  İkinci sorum ise sağlıkla ilgili. 90 günlük süre içinde hastaneye gidebilmem için bir sosyal güvenlik numarasına vs. ihtiyacım var mı? Hastane masraflarını vize alırken yapılan sigorta karşılar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogumu begendiginiz icin cok tesekkur ederim.
   Ilk sorunuzun cevabi toplam 90 gun kalabiliyorsunuz. 6 aylik vizeniz olsa ve 10 defa giris cikis yapsaniz bile toplam sure 90 gun. Bu bittikten sonra vizenizi yenilemeniz gerekiyor.

   Saglik ile ilgili soyle bir sistem var. Size verilecek codice fiscale (sosyal guvenlik numarasi) ile hastaneye basvurup carta sanitaria (sosyal hizmet karti) cikarttirabiliyorsunuz. Turist ve ogrenciler icin bildigim kadariyla 100 eur/yillik ve size bir aile hekimi belirliyorlar. Bir saglik sorunu oldugunda o hekime gidiyorsunuz ve o sizi gerekli yerlere yonlendiriyor. Ilac lazimsa onun yazdigi recete ile aliyorsunuz. Acil bir durumda direkt parasiz hastane bakmak zorunda.
   sevgiler

   Sil
  2. Yanıt verme nezaketini gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Her zamanki gibi bilgiler doyurucu ve aydınlatıcı oldu.

   Sil
 9. mrb,
  Ben İtalyada bir iş yeri açmak istiyorum ve turistik vize için başvuru yaptım.İtalya ya geldiğimde 8 gün içerisinde başvuru yapmak zorundamıyım yoksa vize süresi içerisinde başvuru yapabilirmiyim.Ayrıca burda iş yeri açmak için kendimle getirmem gereken evrak varmıdır.

  Genel anlamda iş yeri açmakla ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim.  Yardınlarınız için şimdiden tşkler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   eger girisinizden itibaren 90 gunden fazla kalacaksaniz mutlaka polise basvuru yapmaniz gerekiyor. 8 icinde olmasa da kontrollerde sikinti yasamamak icin hemen basvuruda bulunmanizi tavsiye ederim. is yeri acma ile ilgili olarak, hangi alanda calisacaksaniz onunla ilgili guvenilir bir muhasebeci bulmaniz gerekiyor. her sektor farkli evraklar istiyor. Is acmak cok farkli bir prosedur ve profesyonel danismanlik gerektiriyor. Burada yasalar surekli degistiginden bunu takip eden bir muhasebeci gerekli. Ben burada amator olarak yardimci olmaya calisiyorum. basarilar ve kolay gelsin

   Sil
 10. Merhabalar ben turizm ve otelcilik lisesi mutfak bölümünü birincilikle bitirdim.Şu anda ise İstanbul Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği 'ni okumaktayım.Neyse alanım mutfak olduğundan kendimi İtalyan Mutfağı alanında geliştirmekteyim.Başarılı İtalyan Cheflerle çalıştım ve bu konuda kendimi hızla geliştirdiğime inanıyorum.İtalyanca seviyem iyi durumda ve Şubat 2012'de bir yemek fuarı için Milano'da bulundum.Şimdi de kısmetse Napoli'ye gideceğim.Sorum şu olacak:Mesleğimi orada devam ettirmek istiyorum ve kendimi bir restauranta kabul ettirebilirsem çalışma ve oturma izni alabilr miyim?Ya da bu alanda nasıl iş bulabilirim? Cevabınızı bekliyor olacağım.Şimdiden çok teşekkürler..İyi çalışmalar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, benim koreli bir asci tanidigim var. kendisi 5 yildir italya'nin butun bolgelerinde calisti. zehra.bural@gmail.com adresine emailinizi atarsaniz yardimci olmaya calisirim.
   sevgiler

   Sil
 11. permesso nun ricevutosuyla heerhangi baska bir avrupa ulkesıne giriş yapılabılır mı?cevaplarsanız sevınırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. butun schengen ulkelerine giris yapabiliyorsunuz ancak ayni havaalanindan giris cikis yapip ayni ucak sirketini kullanmaniz gerekiyor

   Sil
 12. Merhaba ben su anda puglia bari deyim yarin oturma iznine basvuracgm ama 25 ekimde selanige gitmek istiyorum yarin basvurduguma dair belgeyle diger ulkelere giris yapabliyormuyum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eger vizeniz schengen vizesiyse sorun yok, rahat girip cikarsiniz. ancak sadece italya vizesiyse farkli. ben 3 yildir elimde ricevuta ile schengen ulkelerine girip cikiyorum, polis falan da goruyor ancak avukatlar girip cikamazsiniz diyorlar. en iyisi siz bunu questura'ya sorun.
   ben sorun yasamadim ama siz yasayabilirsiniz.
   sevgiler
   zehra

   Sil
 13. merhaba.ben erasmus programıyla bu ayın 15'inde Italya'ya gidiyorum.oturma izni almak istiyorum.bu izni ne kadar sürede alabilirim.ya da oturma iznini Türkiye'den alma şansım var mı?teşekkürler...

  YanıtlaSil
 14. Merhaba. ben bu ayın 15'inde İtalya'ya erasmus programıyla gidiyorum. Oradayken oturma izni almak istiyorum. Bu izin ne kadar sürede geliyor. ya da bu izni Türkiye'den alma şansım var mıdır? teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turkiye'den alma sansiniz yok cunku oturma iznini ikamet edilen ulke polisi veriyor. suresi vize tipine gore degisiyor ve hic belli olmuyor. 1,5-2 ayda cikiyor genellikle
   zehra

   Sil
 15. iyi gunler ben master ıcın gıtmek ıstıyorum anca arkadasm calişmak ıcın gıdıcek calişma izni almak amerıkadan falan daha mı kolay oluo ?yanı gıttıgı 90 gun ıcınde ıs bulup ıslemlere baslasa yada bir şirket araci olsa...yardmcı olrsanz cok cok sevınırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pelin merhaba, arkadasin Turk mu? eger evet ise Mars'dan da alsa Italya hukumeti karsisinda Turksun ve amerika afrika fark etmiyor :) en azindan Turkiye'den basvursun da Italya Turkiye konsolosluguna derdini daha rahat anlatir. Kolay gelsin

   Sil
 16. Merhaba,

  İtalya tecrübenie Biella ile başlamanıza çok şaşırdım çünkü ben de 9 aydır Biella'da yaşıyorum!! =) Avrupa Gönüllü Hizmeti (EVS) ile geldim, belki duymuşsunuzdur. Projem, vizem ve oturma iznim Mayıs sonunda bitiyor ancak ben yaz boyunca da burada kalmak istiyorum. Oturma iznini uzatmak için biraz araştırma yaptım ama genelde iş sözleşmesi gerektiğini gördüm. Oysa ki ben kalırsam turist gibi kalacağım. Benim durumum için aklınıza gelen bir şeyler var mıdır acaba? Şimdiden çook teşekkür ederim ve Biella'da yaşamış olan bir Türk'le tanıştığıma memnun oldum. =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ya Biella'da ne yapacaksin yaa??? :) koskoca italya'da bas git guneyde yasa. sana tavsiye Roma'da ayni gorev ile ilgili bir sey bulursan uzatma sansin yusek olur. PDS uzatmalarinda kural vizeni ne konu hakkinda almissan o konuda uzatma talebinde bulunman lazim. gonulluyse yine gonullu olarak uzatabiliyorsun. baska soru olursa zehra.bural@gmail.com adresinden yazabilirsin
   sevgiler
   Zehra

   Sil
 17. merhabalar ankara antlasması nasıl yapabılırım... ıtalyada tursıt vızem vaR...Artı bir defa bulundum orda ama anlayan yok bu konulrada muhasebecının bırının yanına gıtttım anlamadı! bılgınız varsa bılgılendırırsenız sevınırım...

  YanıtlaSil
 18. Benim bir sorum olacak. Forumlari taradim ama bu gibi bir olaya rastlamadim. Ben 4 yil once erasmus dolayisiyla italyaya gitmistim. 6 aylik Shengen vizem ve yesil pasaportum olmasina ragmen oturma iznine basvurdum. Cunku 6 ay kalacaktim. Fakat islemler tamamlanmadan erasmus bitti ve ben geri dondum. Donerken havaalaninda belgelerimi teslim ettim. Gecen sene 10 gunlugune seyahat amacli tekrar italyaya gittim ama yesil pasaportum oldugu icin vize almadim. Fakat orada bir polis kaldigim adrese geldi ve bana bazi belgeler imzalatti. Bu belgelerde oturma iznimin eksik belgeler yuzunden reddedildigini ve 15 gun icinde ulkeyi terk etmem gerektigi yaziyordu. Acikcasi ne oldugunu anlamadim. Sonucta yesil pasaportum var 3 ay kalma hakkim var saniyordum. Bu belge tekrar giris cikislarda sorun olur mu? Zira mayista yine italyaya gitmem gerek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   bu ozel bir durum. bunu mutlaka italyan konsolosluguna danisin. normalde 4 sene onceki basvuru icin 3 sene sonra bir islem yapmiyorlar. yani italya o kadar ileri degil, almanya olsa yapar da italya o kadar takipci degil. Baska bir olaydan dolayi olabilir. Konsolos ile Italya oncesi kontrol edin derim.

   Sil
 19. Ciao ! Ben Deniz, 6 Nisan sabahı Comenius projesiyle, gri hizmet pasaportuyla İtalya, Vignola'ya gittim, İtalyan bir ailenin yanında yaşadım.. 8 gün kaldık, neden 1 ay ya da 10 gün olmadığını sorgulayanlar olmuştu, bense bu ilk kez yurtdışına çıkışım olduğu için her şeye açıktım.. Geri geleli çok olmadı, Floransa'ya Modena'ya ve Bologna'ya gittik.. Hayatımın en güzel haftasını geçirdim diyebilirim.. Tekrar gitmeyi, orada edindiğim dostlukları pekiştirmeyi çok istiyorum ve bu yüzden bu sitedeyim şimdi.. Benim için daha çok erken zira lisedeyim, ama bir gün dönmeyi istiyorum, çok... Verilen bilgiler aydınlatıcı, gelecekte ihtiyacım olacak. Teşekkür ederim :) Grazie mille !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili Deniz, ne zaman istersen zehra.bural@gmail.com adresine yazabilirsin
   sevgiler

   Sil
 20. Benim de bir sorum olacak. Bu yaz İtalyada bulunacağım staj sebebiyle ve 96 gün kalacağım orada. Anlattıklarınıza bakılırsa başvursam bile ancak ben dönene kadar verilecek bu oturma izni. Yani işe yaramayacak gibi birşey. Doğru mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, oturma kartinizin gelmesi gecikebilir ama ricevutaya ihtiyaciniz var. o olmadan yasal olmuyorsunuz ancak vizenize iyi bakin, 90 gunlukse oturma izni olmadan da kalabilirsiniz. questuraya danismaniz daha iyi olur, bir sorun olacagini sanmiyorum.
   sevgiler
   zehra

   Sil
 21. slm italyan oturumuyla diyer avrupa ulkelerinde calisa bilirmiyim veya sartlari nelerdir cevap verirseniz sevinirim simdiden tesekurler

  YanıtlaSil
 22. Merhaba zehra hanım ben sefa aile birlesimi oturumu hakkinda bilgi almak istiyorum öncelikle ben 3 yil önce avusturyaya öğrenci olarak geldim ama suan oturum iznim yok suanda ıtalyada como sehrindeyim burda türk konsolugunda evlilik yaptım eşim türk vatandaşı ve suresiz oturumu var ve çalışıyor iş kontratı suresiz ben burdan tekrar oturum iznini almak istiyorum ne yapmam gerekiyor suan burda kacak durumdayım bilginize ihtiyacım var bu konuda bana tecrubelerinizi anlatırsaniz cok memnun olurum...adresim Mail/face celiktensefa2679@hotmail.com

  YanıtlaSil
 23. Özellikle İtalya'da iş arayanlar için bence çok faydalı bloğunuz. Ben de Parma'da iş arıyorum ama öncelikle davet edecek şirketi bulmak gerekiyor, umarım bulacağım yakın zmanda.

  YanıtlaSil
 24. İyi günler;
  Şuan italya da erasmus öğrencisi olarak bulunmaktayım. Sorum şu; oturma iznim bittikten sonra takip eden 2 3 gün içinde türkiye'ye dönüş yapmam mümkün mü? Yoksa bitiş süresinden önce dönmem mi gerekiyor? eğer geç dönersem sorun olur mu ?
  teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yasal olarak kalamazsiniz ancak 2-3 gün sonra çıkışta da sorun olacağını sanmıyorum. fakat bir daha italya vizesine başvurduğunuzda bu geç çıkış başınızı ağrıtabilir. ben kalmayın derim
   sevgiler

   Sil
 25. İyi günler,
  Şuan italya'da erasmus öğrencisi olarak bulunmaktayım. Oturma iznim bittikten sonra takip eden 2 3 gün içerisinde Türkiye'te dönüş yapmam mümkün mü? yoksa bitiş süresindne önce dönmem mi gerekiyor? Eğer bittikten sonra çıksam sorun olur mu (bordo pasaport için)
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 26. Teşekkür ederim çok :) Ama sorun olmaz diye düşünüyorum çünkü bilet o tarihe uygun :/

  YanıtlaSil
 27. Merhaba,
  Oncelikle boyle bir blog olusturdugunuz icin cok tesekkurler.Benim sorum su:(Durumumun biraz karmasik oldugunun farkindayim)
  Ben 1 yildir italyan biriyle evliyim.Ancak is durumumdan dolayi Italyaya henuz yerlesemedim.Bu yuzden esimle gidip geliyoruz.Buna ragmen yetkililere durumumuzu aciklayip Permesso di Soggiorno ya basvurduk. Daha sonraki surecte gerekli prosedurleri yerine getirdik.Ancak oturumu almaya gittigimde (Oturum cikmis olmasina ragmen ben gec gidebildim turkiyedeki isimden dolayi)bana kart yerine ustunde Permesso di Soggiorno ve diger bilgilerimin yazili oldugu kagit verildi.Karti sordugumda bana tum gerekli olanin bu oldugu kart vs herhqngi birsey olmadigi soylendi.Ancak ben bu durumun Turkiyeden cikis yaparken problem olacagini dusunuyorum ve bu durumu ben disinda kimseye aciklayamiyorum.Sizce nasil bir yol izlemem gerekir?
  Cevaplarinizi bekliyorum.
  Ozlem DAG BIER

  YanıtlaSil
 28. Merhaba,
  İtalyaya öğrenci olarak geldim oturma izni formunu doldurmaya calısıyorum saglık sigortası için türkiyeden yaptırdıgım seyahat saglık sigortaıs gecerli olur mu? Yoksa burdada yaptırmalı mıyım?

  YanıtlaSil
 29. Iyi gunler bugun oturum icin parmak izi verdm telefon numarami aldilar mesaj gondereceklerini soylediler cok surermi oturum iznini almam kasim ayinin ortasında cok onemli bi sebep için Türkiye de bulunmam lazim da bi bilgilendirir misiniz lutfen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vallaha belli olmuyor ama mutlaka ariyorlar. eger verdikleri tarihte questuraya gidemezsen dert degil, zaten ricevuta ile rahat rahat giris cikis yapabiliyorsun, aman onu kaybetme. eger randevuyu kacirirsan ilerki gunlerde sabah erkenden questuraya git, randevuyu kacirma sebebini anlat, seni ozel bir siraya alip gerekli islemleri yapiyorlar.

   Sil
 30. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 31. Merhabalar ben türkiye'de çalıştığım şirket tarafından çalışma izniyle İtalya şubesine gönderildim. Şu an "Permesso di Soggiorno" sahibiyim. Fakat iş değiştirmek, İtalya'da yeni bir iş bulmak istiyorum. İşi bıraktığım takdirde çalışma iznim iptal mi olacak? ve dönmek mi zorunda kalacağım? teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, oturma izniniz olduğu sürece istediğiniz gibi iş değiştirebilirsiniz ancak bildiğim kadarıyla yenileme kısmında prosedür farklı oluyor. yenileme değil de baştan alma işlemi uygulanıyor. Bunu orada bir danışmana sorsanız daha doğru bilgi alırsınız.

   Sil
 32. Merhaba;

  Öncelikle böyle bir blog oluşturdugun ıcın tesekkur ederım.. Kafamda belıren bır suru soru ortadan kalktı ama yınede bılmek ıstedıgım bır kac sey var ıtalya ıle ılgılı... Ben yaklasık 9 aylık ıtalyanca kursuna basvurdum ucretlı. Bunun ıcın bana ulusal vıze verdıler oturma ıznı almalımıyım yoksa gerekmez mı, almam gerekırse ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz zehra hanım...Bırde oturma ıznı alırsam ıstedıgım tarıhte turkıyeye gıt gel yapabılır mıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hanifi,
   90günden uzun kalmalarda mutlaka oturma izni alman gerekiyor. Başvuru yaptıktan sonra sana ricevuta veriliyor. Bununla rahat rahat giriş çıkış yapabiliyorsun. Zaten vizen de 9 aylık olmalı, bu ricevuta sınır polisine ülkede yasal olarak kaldığına dair bir kanıt olacaktır. İyi çalışmalar

   Sil
 33. Merhabalar,

  Ben İtalya'da erasmus öğrencisiyim. 6 aylık vizem var yalnız oturma iznim geldi ve süresi bir yıllık. Merak ettiğim konu ise vizem bittikten sonra oturma iznim olduğu sürece İtalya'ya ve ya herhangi bir schengen ülkesine vizesiz gelebilirmiyim?

  Teşekkürler,

  Oytun ÜNYAY

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oytun merhaba,
   oturma iznin olduğu süre boyunca Avrupa ülkelerine istediğin gibi giriş çıkış yapabilirsin.

   Sil
 34. Merhabalar,
  Bir kaç yıl sonra emekli olup İtalya'dan bir ev alarak yerleşmek istiyoruz.Şu anda ailece hepimizin yeşil pasaportu var. Bunun mümkün olup olmayacağını ya da nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok mutlu oluruz. Selamlar.
  Selma GÖÇMEN

  YanıtlaSil
 35. Merhabalar,
  Bir kaç yıl sonra emekli olup İtalya'dan ev alarak yerleşmek istiyoruz.Şu anda iki çocuğumuzda dahil olmak üzere hepimizin yeşil pasaportu var. Bu konuda nasıl bir yol izlememiz gerektiğini bilmiyoruz. Sizin önerilerinizi bekliyoruz.Saygılarla
  Selma Göçmen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım İtalya'ya göç etmede yeşil pasaportun bir etkisi olmuyor.Ev alırsanız oturma izni alabilirsiniz sanırım ama son kuralları bilmiyorum. İş kurmak ve bankaya belli bir miktar para koymak gerekiyor sanırım. Bunu profesyonel bir danismana sorarsaniz daha saglikli bir bilgi alabilirsiniz

   Sil
 36. Merhabalar. Ben İtalya'ya 2 yıl sürecek master öğrenimim için gideceğim. Vize alırken ilk etapta 3 ay veya 6 ay gibi kısa süre için vize alsam, daha sonra İtalya'ya gittiğimde bunu senelik oturma iznine çevirebilir miyim? Normalde vize alırken İtalya'da kalacağımız her ay için yaklaşık 900€'luk bir banka hesap teminatı isteniyor. Oturma izni başvurusunda da böyle bir şey istenir mi? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mastera gidecekseniz mutlaka öğrenci vizesi almaniz gerekiyor. Zaten vize alırken okuldan evraklarınızı isteyecekler. Ayrica oturma izni alırken de polis okuldan evrak isteyecek. Bu yüzden turist vizesi ile giriş yapamazsiniz.
   Kolay gelsin

   Sil
  2. Peki öğrenci vizesini ne kadar süre için almam gerekir? Standart olarak 1 yıl olarak mı alınıyor yoksa değişebilir mi?

   Sil
  3. okuldan yazı alıyorsunuz, ne kadar süre okuyacaksanız o kadarlık vize veriliyor, sizin bir süre yazmanıza gerek yok. Ancak en fazla 1 yıllık vize verildiğinden 1 yıl sonunda okuldan yazı alıp 1 yıl daha uzatıyorsunuz

   Sil
 37. Merhaba,ben italyada erasmus öğrencisiyim fakat şuan tatil için türkiyedeyim. Oturma iznim 1 martta vizemde 19 martta bitiyor aynı zamanda yeşil pasaportum var. Oturma iznimi uzatmak için 1 marttan önce ülkeye giriş yapıp mı başvurmam gerekli ya da vizemi kullanıp 1 marttan sonra giriş yaptıgımda oturma izniyle ilgili bir sorun olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ece,
   geçerli vizen olduğu sürece rahat rahat giriş çıkış yapabilirsin. Ancak 19 Marta kadar gidip uzatmanı yapman lazım. Bu arada aynı okulda, aynı bölümde kaldığın sürece uzatma yapılıyor. Başka bölüme geçeceksen tekrar öğrenci vizesi alman gerekiyor
   Sevgiler
   Zehra

   Sil
 38. Merhaba Zehra Hanım,

  İtalya'da yaşayacak olanlar için eşsiz bir bilgi kaynağı hazırlamışsınız, sağolun.

  Eşim doktora üstü araştırma için Milano Bicocca üniversitesinde çalışmaya hak kazandı. Kariyerine çok fazla katkısı olacağı için, kızımız henüz 3,5 yaşında olduğu için aile olarak gelmeye karar verdik. Çalıştığım kurumdan 6 ay için yaklaşık 1 ayı ücretli kalanı ücretsiz 6aylık izin aldım.
  Ancak izmirdeki İtalyan konsolosluğu kızımın ve benim başvurumuzu dahi kabul etmedi.
  yeşil pasaportlarımızla 6ay içerisinde ancak 3 ay kalabileceğimizi söyledi. idata da ise oturma izni başvurusu esnasında aile birleşimi için başvurmamız gerektiğini ancak bu şekilde 6 ay kalabileceğimizi söyledi.
  Milano başkonsolosluğu da benzer şekilde cevapladı yazdığım mesajımı.

  ancak şimdi Milano'da çok sıkıntı yaşıyoruz. Öncelikle "Buon giorno" seviyesindeki İtalyancamızla bu kitleri nasıl dolduracağız. eşimin çalıştığı yer tatil(carnevale sebebiyle).
  questura imigrazione'deki herifler aşırı kıl.
  Önce eşimin bicocca üni.den aldığı belgelerinin İtalyancasını getirmesini istediler, benimde 3 ay içinde ülkeyi terk etmemi istediler. biz biraz bastırınca gitti içeride birileriyle konuştu eşimin belgelerin İtalyanca olmasından vazgeçtiler, benimse türkiyeye dönüp aile birleşimi için kızımla birlikte oradan başvurmam gerektiğini söylediler. az daha sonra eşime permesso di soggiorno çıktıktan sonra milanodan da başvurabilir dediler. ha arada unuttum kız ile ilgilide önce olmaz deyip sonra sizinle kalabilir dediler.
  Tüm bunları diyen aslında genç ve tahminim tecrübesiz biriydi. yaşlı olanlar ise maalesef sadece İtalyanca konuşuyor. bu genç eleman birde bize postaneye tam bilgi vermeden gönderdi 6 aylık bir işlem yaptık 50 Euro ödedik ama neye ödedik ne için ödedik belli değil. postaneden aldığımız 6 ay için 50 eu luk belge ve diğer belgelerle birlikte questuranın yolunu tuttuğumuzda kit doldurulması gerektiğini oradaki yaşlıca bayandan öğrendik, genci de fırçaladı bu arada.

  kusura bakmayın sanırım biraz doluyum ve uzattım.

  benim sormak istediğim konu bu kitten bende aynı anda doldursam ve postaneden süre alsam bu süre zarfında diyelimki eşimin başvurusu henüz onaylanmadı. ne olur?

  soru 2 eşimin başvuru onaylandı, ben ise önceki başvurum onaylanmamış ise aynı başvuruyu tekrar sunabilirmiyim yoksa yeni bir kit daha patlarmı cepte?

  ve son sorum bu kitleri dolduracak iş takipçisi gibi arkadaşlar varmıdır varsa fiyatları nasıldır?

  Cevaplarsanız çok sevinirim. İyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   eğer toplam 6 ay kalacaksanız sizin için en kolay çözüm 3 ay sonunda İzmir'e dönüp tekrar schengen almak. oturma izni çıktı çıkacak falan zor iş. Ama dönmek masraflı gelirse oturma iznine eşinizin formunda, aile birleşimi kısmında olmanız gerekli. bana email adresinizi yazarsanız nasıl dolduracağınızı yazarım. zaten bir sonraki yazım bu formun doldurulması konusunda olacak. benim email zehra.bural@gmail.com

   Sil
  2. Merhaba, şu an aynı sorunla biz de karşı karşıyayız. Bu sorunu nasıl hallettiniz bilgi vermeniz mümkün mü acaba?

   Sil
  3. Merhaba, Ömer Bey'in de sizinle aynı durumda. omeryagmur@gmail.com adresinden sizine iletişime geçmek istiyor. Emailinizi yazabilir misiniz veya kendisiyle iletişime geçer misiniz? Çok teşekkürler

   Sil
  4. Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Aile oturma iznini halledenler nasıl aldığını paylaşabilir mi?

   Sil
 39. Merhaba :) Öncelikle böyle bir site hazırlayıp bizlerin sorularına cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Benim sorum şu : önümüzdeki ay kısmetse erasmus öğrencisi olarak İtalya'ya gidiyorum. Vizemi yakında alacağım. Yeşil pasaportum da var. Bu oturma izninin yeşil pasaportu olmayanlara gerekli olduğunu düşünmüştüm. İlla benim de almam gerekli mi? 150 euro falan istiyorlarmış, çok fazla geldi bana da :(

  YanıtlaSil
 40. Selamlar,

  Ben İtalya'dan bir firmadan iş teklifi aldım ve yakın zamanda sorun çıkmazsa gideceğim. Bana sanırım çalışma vizesi yapacaklar. Fakat şöyle bir sorun var; şirketin ofisi Chiasso'da yani İsviçre'de fakat bütün şirket Como civarında kalıyor. EU vatandaşı olduklarından ellerini kolllarını salayarak girebiliyorlar tabii fakat benim durumum sizce ne olacak? Bir de ben buradan bir şey yapacak mıyım yoksa bütün paperwork'leri onlar oradan mı halledecek? Ve en önemlisi çalışma iznimi aldığımda EU bölgesinde serbest dolaşım yapabilecek miyim? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   çalışma ve oturma izniniz olduktan sonra siz de aynı iş arkadaşlarınız gibi rahat rahat gezineceksiniz. yukarıda yazdığım gibi onlardan nulla osta almanız gerekiyor. sonra TR İtalya konsolosluğunda size üzerinde lavoro yazan vize verecekler ve onunla İtalya'da questuraya gidip başvuru yapacaksınız. karışık gibi gözükse de gayet basit. bir soru olursa bana email de atabilirsiniz

   Sil
 41. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 42. Merhaba benim sorum şöyle;
  1 aylık italya turist vizesi aldım ama italyaya gittikten sonra orda kalmak istiyorum oturum izni alabilmek için ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  YanıtlaSil
 43. merhaba,
  ben bu yaz italyan vatandasi esimle velendim ve italya'da 5 senelik oturma iznim var. su anda Turkiyedeyim ve Berlin'e gidip orada yasamayi dunuyoruz. ilk etpta ben calisacagim ama bunu direk oraya gidip yapabilmeye hakkim olup olmadigini bilemiyorum. Bu konuda Baris bey'in bir yorumunu gormustum gecen seneden. sorulara yardim edebilecegini soylemisti. ayrica ben italya dan aldigim carta di soggiorno ile Turkiye den Almanya ya nasil girecegim. onu ve pasaportu gostermem yetiyor mu? Lakin pasaportumda sadece 1 aylik vizem kaldi ve ben o vizeyi kullanmadan girmem gerekiyor. yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

  YanıtlaSil
 44. Merhabalar. Sonunda aradığım cevabların cogunu buldum. Öncelikle çok teşekkurler. Nulla osta çıkartildiginda size mi veriliyor yoksa konsolosluga mi? Konsolosluga gidiyorsa bilgi veriliyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, cevap bulduğunuza çok sevindim :) direkt size veriyorlar, siz nulla osta ile TRdeki konsolosluğa bizzat başvuruda bulunuyorsunuz

   Sil
 45. Yanıtınız için teşekkür ederim. Çalışma için 2 tip vize var biri serbest diğeri ise çalışan olarak geçiyor. Bunların farklılıkları neler. Ve ayrıca italyada başvuruyu yapıacak olan iş verenin işin gereksinimlerinin benimle örtüştüğünü kanıtlaması gerekli mi? Bu konular hakkında bilginiz varsa çok yardımcı olur. Tekrardan çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. serbest eğer danışman gibi freelance çalışanlar için düşünebilirsiniz. eğer bir firmada beyaz yakalı veya mavi yakalı çalışacaksanız çalışan vizesi alıyorsunuz. farklı izin süresinin çıkma süresi, verilen vergiler, kısıtlamalar vs vs çok detaylı ve ben profesyonel olmadığımdan tam bilmiyorum :)

   Sil
 46. Merhaba,
  ben erasmus öğrencisi olarak italyaya yeni geldim ve yeşil pasaportum olduğu için vize almam gerektiğini düşünmüyordum ve araştırma da yapmamıştim fakat gereklimiş. Su an fiscal code almama rağmen oturma iznine başvuru yapamıyorum. Bir ay sonra Türkiye ye dönüp vize işlemlerini halledip italyaya geri dönSem ve oturma iznine basvuru yapsam sorun yaşar miyim? Bu bir aylık sürede yeşil pasaportumu kullansam sıkıntı yaşar miyim? Bir bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   yeşil pasaport ile 1 ay kalabiliyorsun. TRye dönünce öğrenci vizesine başvuracaksın ve italya'ya döndüğünde postaneye gidip yukarıda anlattığım başvuru sürecini tamamlaman lazım. Sevgiler

   Sil
 47. Merhaba ben italyada yaklasik 3 yildir yasiyorum.Esim italyan ve carta di soggirnom var biz almanyaya da is bulduk carta di soggirno yla almanyada calisma hakkim var dogrumu acba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gokhan Bey merhaba, almanya ayrı bir ülke. Oranın çalışma bakanlığına başvurmanız gerek. Yani hayır, italya çalışma izni ile orada çalışamıyorsunuz

   Sil
 48. Merhabalar,

  İtalyada bir şirketten mermer temin ediyoruz, bende şirketim adına bu mermerlerin kontrolünü yapıyorum. Geçen sene ticari amaçlı schengen vizesi ile 3 ay italyada kalmıştım. Bu sene de aynı şekilde 90 günlük ticari amaçlı schengen vizesi aldım, 2aydır italyadayım. Vize bitim tarihime 30 gün kaldı fakat işin tamamlanması 2-3 ay daha uzayacak. Bildiğim kadarı ile schengen bölgesinde 6 aylık bir zaman diliminde en fazla 90 gün kalabiliyorsunuz. Şimdi Türkiyedeki şirketim İtalyadaki şirkette işe başla ve İtalyada 3 ay daha kal diyor. İtalyada birlikte iş yaptığımız şirket prosedüre hiç hakim değil, benimle iş kontratı yapacaklar fakat bana oturma veya çalışma iznini nasıl alacaklarını bilmiyorlar. Türkiye'ye gitmeden yani konsolosluk yerine İtalyadaki bir devlet kurumundan bu işlemleri halledebilir miyim? Ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey merhaba, sizin vize tursit vizesi olduğundan 90 gün sonunda çıkmanız gerekiyor. Çalışma izni için vize almanın prosedürü biraz farklı, yukarıda okuduklarınızı yapmanız lazım. Eğer sadece 2-3 ay daha kalmanız lazımsa TRye dönüp tekrar schengen vizesi almanız en pratik yol. Çalışma izni çok geç (en az 6 ayda) çıkıyor. Kolay gelsin

   Sil
  2. Zehra Hanım bildiğim kadarı ile şöyle bir kural var 180 günlük zaman diliminde en fazla 90 gün Schengen Bölgesinde kalabiliyorsunuz. Bu sebepten ötürü çıkış yapıp geri dönmem pek mümkün gözükmüyor.

   Sil
 49. merhaba zehra hanım ismim burak ben türk vatandaşıyım italyan bir hanımla italyada evlenmek istiyorum evlendikten sonra nekadar zamanda italyan vatandaşı olabilirim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim bildiğim kadarıyla 5. sene sonunda vatandaşlık alabiliyorsunuz.
   Sevgiler

   Sil
 50. Merhabalar,
  napolide eğitimine devam eden erasmus ogrencisiyim, 17 Şubat 2015te romadan giris yaptim, pasaportum yeşil ve d tipi temmuz ortasina kadar geçerli vizem var. Permeso almadim. 26 28 mayis tarihleri arasinda ab dışı olarak Marakeş gezisi planladık, geri donuste zorluk yasar miyiz?
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Furkan Bey merhaba, eğer pasaportta geçerli vizeniz varsa hiç sorun yaşamazsınız. iyi tatiller

   Sil
 51. Merhaba, 5 senedir Italya'da ogrenci olarak yasiyorum (2 sene master, 3 sene doktora). Kalici oturma iznine ogrenci olmama ragmen basvurabilir miyim? neler yapmam gerekiyor? tesekkurler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yağmur Hanım,
   Benim bildiğim ya 5 sene çalışmak ya da evlenip 5 sene italya'da ikamet etmek gerek. Öğrenci olunca başvuruluyor mu bilmiyorum. Ona izin vereceklerini sanmam çünkü o zaman herkes bir yere öğrenci olarak kayıt olur ve 5 sene geçirir. Vergi vermek şartı ile vatandaşlığa geçebiliyorsunuz diye biliyorum. Bunu questuraya sormanız daha sağlıklı olur.
   Sevgiler
   Zehra

   Sil
 52. herkese merhaba benim sorum , aile birleşimden dolayı süresiz oturma iznim var ama eşim ile boşanıyoruz ve ben Türkiye ye geldim oturma iznimin iptal olması gibi bir durum olurmu?eğer olursa bunu nasıl engelleyebilirim?çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadir Bey merhaba,
   Bu sorunuzun cevabını bilmiyorum. Aile birleşimi hakkında bilgim maalesef yok. Belki daha önce bunu yaşayanlar cevaplayabilir.
   Sevgiler

   Sil
 53. çok teşekkür ederim zehra hnm.başka bilgisi olan yok sanırım çünki bi cevap gelmedi..

  YanıtlaSil
 54. Merhaba,
  2 yıldır İtalya'da master yapmaktayım ancak Temmuz'da mezun oluyorum ve oturma iznim Eylül'de bitiyor. Uzatıp burda kalmak istiyorum ancak ne işim var ne de öğrenci olacagım. Bu durumda oturma iznini uzatmak imkansız mıdır?
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef imkansız :( ya öğrenci ya da çalışıyor olmanız gerekiyor
   Sevgiler

   Sil
  2. Italya'da herhangi bir okuldan mezun olduktan sonra eger henuz bir is bulmamissaniz, ogrenci oturumunuz bitmeden "Atessa Occupazzione" adi verilen is arama oturum iznine basvurabilirsiniz. Yapmaniz gereken yasadiginiz yerde bulunan Centro d'Impiego adi verilen sirkete gidip is aradiginiza dair kaydolmak. Diplomanizin fotokopisini teslim ediyorsunuz ve size bir sayfa kayit oldugunuza dair belge veriyorlar. Sonrasi ogrenci oturum izni doldurur gibi. Daha fazla bilgi almak istiyorsaniz (her tip oturma izni icin), oturdugunuz yerdeki Patronata adi verilen kuruluslara gidip ucretsiz danismanlik servisi alin..

   Sil
 55. merhaba zuhal hanım ben daha once esımın ıstegıyle ıtalyaya gıttım 2 yıl kadar kaldım gerı donus yaptım oturumum bıttı sımdı esım benı tekrar goturmek ıstıyor acaba hemen gıdermıyım yardımcı olursanız tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, oturumunuzu yenileyebilirsiniz. Zaten aile birleşiminden yararlanıyor olmanız lazım. Eşinizin izni varsa sizin de direkt izniniz oluyor.

   Sil
 56. Merhabalar,
  Gectigimiz Temmuz ayinda 4. oturma iznim icin basvurmustum fakat bu bir sene boyunca calismalarim nedeniyle Turkiye'de kaldim ve oturma iznimi almak icin Italya'ya gitme firsatim olmadi. Bu temmuz sonunda gitmem gerekiyor ama bende sadece ricevuta var ve uzerinde yazan basvuru tarihinden bir sene gecmis durumda. Giriste sikinti yasar miyim acaba yani ricevuta ile giris-cikis yapmanin bir son tarihi var midir oturma belgesi alinamadiysa? Cok tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçerli bir vizeniz yoksa ve ricevutanın da tarihi geçmişse girişte sorun yaşarsınız. Zaten oturma izinleri 1 senelik veriliyor. Yenilemediğiniz için hakkınız yanmış. Eğer mazeretiniz varsa buradaki konsolosluğa veya IDATAya gidip durumu anlatabilirsiniz. Ama bence yeniden vize almanızı isteyeceklerdir.

   Sil
 57. Merhaba,
  Bergamo Üniversitesi'nde okuyorum. Eylül ayında oturma iznimi yenileyeceğim. Bildiğim kadarıyla oturma iznini alana kadar sadece Türkiye’ye gidip gelebiliyorum. Sorum şu ki bu süreçte Türkiye dışında Schengen kapsamı dışındaki ülkelere (Sırbistan gibi) seyahat edebilir miyim, yoksa sadece Türkiye’ye mi gidebilirim? Teşekkürler .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Benin 1-2 defa ricevuta ile seyahat ettim. İtalya'ya girişi Türkiye'den yapmanız gerekiyor. Zaten İtalya'ya girdikten sonra bu kağıt ile istediğiniz yere seyahat edebiliyorsunuz. Ama onda bir kural var. Örneğin, Münih'e gideceksiniz ve Bergamo'dan uçtunuz. Yine Bergamo havaalanına, aynı havayolu şirketi ile dönmeniz gerek. Ben Paris'e alitalia ile gidip air france ile dönmeye kalkınca 2 saat polise yalvarmak zorunda kalmıştım. Tutanak tutup geçirmişlerdi. Sırbistan TR için vize sormuyorsa oraya gidebilirsiniz. İtalya'dan Sırbistan'a direkt geçiş varsa yine gidebilirsiniz. Kısaca önce İtalya'ya giriş yapmanız lazım. başka ülke üzerinden İtalya'ya ricevuta ile giremiyorsunuz.
   Sevgiler

   Sil
 58. Merhaba zehra hanim.italyan bayanla turkiyede 1 ay sonra evlenecem.daha sonraki prosoduru bilmiyorum.ve italyaya gittikten sonra ordada nikah kiymam gerekirmi.tr de hangi islemler yapmam lazim.ve italyadan hangi belgeleri almamiz lasim bayan icin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, email ile cevapladım. buradan tekrar yazmıyorum
   sevgiler ve tebrikler

   Sil
 59. Merhaba Zehra hanım benim adım Taylan italya'ya gitmenin yollarını ararken sizin siteyle karşılaştım mutlu oldum açıkcası pasaport çıkartıp kısa süreliğine Roma'ya gidicem fakat orada çalışıp yaşamak istiyorum bunu gerçekten çok istiyorum olumlu bir yolu varmıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Taylan Bey merhaba, vallaha iş bulup çalışma izni alırsanız süper olur ancak krizde bir ülke olduğundan iş kolay bulmak biraz zor :) Okula da yazılabilirsiniz, hem de vize bedavaya gelir. Başka bir de aile birleşimi var ama evli misiniz bilmiyorum, pot kırmak istemem :)
   Sevgiler

   Sil
 60. ben ıtalyada kalıyordum yaklasık 12 sene kaldım ve oturumum suresızdı esımle bazı nedenle anlasamadık ve turkıyeye geldım ve bosandım o esnada turkıyede oturumumu ve pasoportumu kaybettım 3 sene oldu ve tekrar gıtmeyı dusunuyorum oturumumda soyısmım eşimin soy ısmıydı oda degıstı suan kızlık soyısmım tekrar ankara konsolosluguna gıtsem alabılırmıyım ıtalyaya gıtme şansım varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. süresiz oturumunuz varsa sanırım tekrar alabilirsiniz. bunu konsolosluğa sorarsanız daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. aile birleşimi konularını maalesef bilmiyorum.

   Sil
 61. Merhaba ben italya'da ogrenciyim oturum iznimi yenileme islemi yapacagim bunun icin 5819 euro para hesabimizda gostermemiz gerekiyor mu? Eger bu sartsa turk bankasindaki para yeterlimidir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sonuçta bankada paranız olduğunu ispat lazım ama minimum meblağ nedir bilmiyorum. Türk bankalarındaki euro cinsinden parayı imza sirküleriyle birlikte sunabilirsiniz. Aynı vize alırken istedikleri gibi.
   Sevgiler

   Sil
  2. Merhabalar. Ben de geçen sene okul amaçlı İtalya'ya geldim; İDATA bana konsolosluğun hesabımda 6000 euro görmek istediğini söylemişti. Bir sene içinde birşeyler değişti mi bilmiyorum, umarım yardımcı olur.

   Sil
 62. Zehra Hanım Selamlar,
  Blogunuzu gördüğüme çok sevindim doğrusu, bu tarz şeyler bir yol gösteren aracılığı ile çok daha pürüzsüz ilerliyor. Teşekkür ederiz bilgiler için.
  Ben yaklaşık 1 senedir buradayım. Öğrenci olarak permesso di soggiorno m var ancak 2 hafta içinde müddeti bitiyor sona eriyor. Mezuniyetim sonrasında iş arama gerekçesi ile başvurup 1 yıl uzatabileceğimi söylemişlerdi, başvurmak için diplomamı almayı bekliyordum. Ancak sanırım bir staj olanağı yakaladım; uluslararası, büyük bir firma. Görüşmemiz sırasında bu durumda büyük ihtimalle kendileri uzatacaklarını söylediler. Yalnız benim de emin olmamı istediler, en kısa zamanda gidip karakol ile görüşeceğim, size de sormak istedim. Eğer staja mezuniyetimden önce başlarsam firma ben birşey yapmadan otomatik olarak uzatabiliyor değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, benim bildiğim kadarıyla böyle bir şey yok. Otomatik uzatma falan kesinlikle yok. Oturma izni bittiği gibi tekrar karakola gitmek gerek. Öğrenci vizesi kesinlikle çalışma vizesine çevrilmiyor, bunu da biliyorum. Türkiye'ye gelip İtalyan konsolosluğuna çalışma vizesi için başvuru yapmanız lazım. Ancak staj için değişik bir prosedür olabilir ama otomatik uzatma yok. Yine gerekli evraklarla polise başvuru yapacaksınız. Çalışacağınız yerde kaç saat çalışacaksınız? Size ne kadar para ödeyecekler? Ben profesyonel danışman değilim, bence polise danışmanız en sağlıklısı ama stajı çalışma vizesi kategorisine alacaklarına eminim.
   Blogumu beğendiğinize sevindim.
   Sevgiler
   Zehra

   Sil
 63. zehra hanım merhaba, öncelikle bende blogunuzu çok beğendim. Ben İtalyada iki senelik master eğitimi alacağım. konsoloslukla üniversite kayıdı ve vize sürecini bitirdim ve bugün eğitim vizemi aldım. Ancak vizenn süresi 150 gün ve benim eğitimim iki yıl tabi bütün kayıt işlemleri konsolosluk aracılığıyla olduğu için onlar da bunun farkındalar. bana vizemi verirken bir kağıt daha verdiler ve bununla oturum izni alcaksınız dediler, anladığım kadarıyla oturum iznim eğitim süremi kapsayacak veya vizemden daha uzun olacak böyle birşey mümkün değil mi? birde bu oturma iznine başvurmak için nereye gitmek gerekli emniyet müdürlüğüne mi ? cevabınız için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selin Hanım merhaba,
   Blogumu beğendiğiniz için çok teşekkür ederim. Yoğunluktan ancak cevap yazabiliyorum, kusura bakmayın. Siz İtalya'ya gidince oturma iznine başvuracaksınız. Sizin oturma izni bir yıllık gelecek. Vizeniz bitse bile oturumunuz olduğu için İtalya'da yasal olacaksınız. 1. sene sonunda tekrar questuraya gidip oturuma izni yenileyeceksiniz. Oturma izni için yukarıdaki yazıyı okuyabilirsiniz. Önce postane, sonra sıranız gelince polis :)
   sevgiler ve başarılar

   Sil
 64. Merhabalar,
  İtalyada mastera başlıyorum. Oturma izni için sağlık sigortası isteniyor vize için yaptırmış olduğum 15 günlük seyahat sağlık sigortam var bu yeterli mi ? yoksa italyada sağlık sigortası mı yaptırmam gerek ? ( İtalyada oturma izni olmadan d tipi vize ile sağlık sigortasına başvurabilir miyim ? )
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seyahat sigortanız İtalya'da kalacağınız süreyi kapsamalı. Ancak max 1 yıllık vize verildiğinden 1 yıllık sigorta yaptırmalısınız. İtalya'da sağlık sigortası ile ilgili yazım var. Carta di sanitaria'ya başvurmanın nasıl olduğunu yazmıştım. Aile hekiminden yararlanıyorsunuz vs vs.
   Başarılar
   Zehra

   Sil
 65. Merhaba; italyada yaşam hakkında 1 haftalık turistik seyahat dışında bir bilgim maalesef yok. Orta düzeyde ingilizce biliyorum. ben ve eşim yeşil pasaport sahibi emeklileriz. bir kaç sorum olacaktı.
  - italyada mülk nasıl alabiliriz.
  - yılın belli dönemleri italya belli dönemleri türkiyede yaşamak istiyoruz.
  - yeşil pasaport yeterlimi yoksa başka ne gibi girişimler gerekli.
  şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla İtalya'da yabancılar mülk alabiliyor ancak oturum izni alabilmeniz için alt limiti bilmiyorum. Bunu konsolosluğa sorarsanız daha sağlıklı bir bilgi alabilirsiniz. Olmadı yeşil pasaport ile 90 gün kalabiliyorsunuz. 90 günü orada 90 gün burada yaşarsınız :) sevgiler

   Sil
 66. Merhaba, İtalya'da ogrenciyim. 2hafta once oturma izni islemlerimi tamamlayip ricevutami aldim. Ekim sonunda randevum var. Bildiginiz uzere gocmen ofisindeki randevudan yaklasik 1ay gibi bir sure sonra oturma iznimiz elimize ulasiyor. Benim sorum ise bu surecte ricevuta ile schengen ulkelerine ya da Rusya gibi vize istemeyen ulkelere gidip gidemeyecegim? Ayni havayolu firmasini kullanip ayni kapidan giris cikis yaptigim surece gidebilecegim soyleniyor ama ricevuta ile sadece Turkiye'ye giris cikip yapabilecegimi soyleyenler de var. Bilet alcam ama emin olamiyorum. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Simdiden tesekkuler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ricevuta ile schengen ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz. Schengen dışındaki ülkelerde ise Türkiye'ye vize uygulayıp uygulamadığına bakmanız lazım. Rusya TRye vize uyguluyor mu bilmiyorum.

   Eğer pasaportunuzda geçerli schengen vizesi varsa ve siz oturma iznine başvurduysanız istediğiniz havaalanından giriş çıkış yapabilirsiniz. Bu genellikle ilk sene oluyor. Hem vize var hem oturma izni. Eğer geçerli bir schengen vizeniz yoksa ve ricevuta, yani yenileme dönemindeyseniz, TRden İtalya'ya girmeniz lazım. Aynı giriş, çıkış kapısı, hatta aynı havayolu isteyen bile olabiliyor. Benim İtalya'dan Paris'e gidişim öyle olmuştu.

   Sil
 67. merhaba zehra hanım ben burak evleneli 2 ay oldu eşim italada yaşıyor süresiz oturumu var henüz çalışmıyor aile birleşim vizesini alabilrimiyim yada kaçak olarak gidip oturum alma şansım var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aile birleşiminden oturma alabilirsiniz. vizeye başvururken aile birleşimi demeniz gerekiyor. tebrikler!

   Sil
 68. Slm benim sizden ricam benim 1 yıllık oturum iznim var 4 aydir bitmiş durumda tekrar uzatta bilirmiyim acaba kabul edilir mi teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer okuyor veya çalışıyorsanız tabii kabul edilir. Ancak iş veya okuma yoksa maalesef kabul edilmez.

   Sil
 69. Merhaba ben şu anda İtalya da erasmustayım. Vizem D tipi schengen ve eylülde İtalya ya giriş yaptım . burda 1 dönem yani 6 ay kalıcam ve daha oturma iznine başvurmadım.2 tane sorum olucak
  1) Şu anda elimdeki vizeyle avrupa ülkelerini gezebilir miyim? - oturma izni olmadan-
  2) 6 aylık süre için kimileri oturma iznine başvurmasam sorun olmayacağını söyledi .
  Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   1) Vizeniz 6 aylık ise tabii gezebilirsiniz. Onun dışında vizeniz bittiğinde çıkış yaparsanız sorun olur çünkü o zaman oturma izni başvurusu istiyorlar.
   2) bunun garantisi yok, polis sorarsa 90 günden sonra cezaya girebilirsiniz. Çıkışta da sorun olabilir. Başkasının başına bir şey gelmedi diye sizin de öyle davranmanız sizin sorumluluğunuzda ama her zaman yasal olmak en iyisidir. başarılar

   Sil
 70. Zehra hanim iyigunler benim sorum şu eşim romanya vatandaşi 2015 agustosta turkiyede evlendim esim 12 yildir italyada yasiyor benide normal olarak yanina almak istiyor gecen hafta i data ofisine turistik vize icin basvuruda bulundum bu p.tesi yada sali cikar dediler ben italyaya gittigimde ikamet basvurusu yapmam icin hangi evraklari turkiyeden yanimda goturmem gerek cevap verirseniz sevinirim iyi gunler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsmail Bey merhaba, hayırlı olsun. Maalesef aile birleşimi hakkında bilgim yok. Bunu da IDATAya sorarsanız daha sağlıklı bilgi almış olursunuz.

   Sil
 71. Merhaba Zehra Hanım, durumumu kısaca anlatayım,
  Erasmus öğrencisi olarak İtalyaya gittim, ulusal vize alarak. İtalya’ya giderken 8 gün içinde yerleşim vizesine başvuru yapılması lazımmış ama bu konuda ne İDATA daki yetkililer ne de İtalyadaki erasmus ofisi beni bilgilendirmedi.Bu başvuruyu tesadüfen öğrendim ve 25 gün sonra yaptım, başvurudan sonra da oturma izni için mesajla haber vereceklerini (permesso di soggiorno için) söylediler. Ayrıca bu süre içinde (bu yerleşim izni) çıkana kadar ki sürede sorduğumda Türkiye ye gitmemde bir sıkıntı olmayacağını bildirdiler. Buna karşın İtalyadan çıkarken pasaport polisi ki italyan polisi ingilizce de bilmiyor italyanca sanırım ya ricevuta ya da permesso di soggiorno yu istedi. Ben de ingilizce bende o on için cevap verdim ama ingilizce bilmediğinden pasaport polisi anlamadı. Bana biraz da kızdı. Şimdi sorum şu: İtalyaya ya dönerken herhangi bir sorun olur mu havaalanında pasaport noktasında.Ricavutanın fotokopisi var (aslını başvuruda almışlardı, permesso di soggiorno ise zaten çıkmadı henüz çıksa da giriş yaparken bende olmayacak doğal olarak ) Pasaportum multiple ve vize süresinin bitimine 38 gün kala giriş yapacam. Bilgilendirebilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geçerli vizeniz ve ricevutanız olduğu için rahat rahat giriş yapabilirsiniz. 8 gün ile 25 gün arasında o kadar fark yok. başarılar!

   Sil
 72. Zehra Hanım selamlar
  Benim gerekcem biraz farkli.üstün zekalı olfugu raparlanan 2cocugumız var be öalesef egıtım kurumu bulamıyoruz tr de.italya da bu tıp deblet okulları bar mı be buna itinaden oturum,calısma izmi alanilir öiyim acaba.ya da hangi kuruma müracat etmeliyim.konsolosluklar Diplamatik kurumuz deyip geçiştiriyorlar.cocuklarımızın yası 10 be 4 saygılar
  Gunaydincoto@icloud.com
  0533 580 00 00

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aydın Bey merhaba, maalesef ben de bilmiyorum. İtalya'da gördüğüm herkes aynı devlet okuluna gidiyor, özel okul yok ama üstün zekalılar için okul var mı bilemiyorum.
   Sevgiler

   Sil
  2. Selam, ben sadece italya da yaşamak istiyorsam (iş okul vs olmadan) oturma izni alma şansım var mı?

   Sil
  3. orada mülk alırsanız olabilir, bir de nakit para getirmeniz lazım ama ne kadar bilmiyorum. İspanya 500 bin EUr'ya oturma izni veriyordu bir aralar!

   Sil
 73. merhaba arkadaşlar ben italya'da 3 yillik oturma iznine sahibim bu oturma turuyle baska bir avrupa ulkesinde ornek ( Fransa'da hangi sartlarda calisabilirim ? tesekurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben EU dışı vatandaşların çalışacakları ülkeden vize alması gerektiğini biliyorum. Fransa'da çalışacaksanız Fransız çalışma izniniz olmalı. Ama başka bilen varsa cevaplasın.

   Sil
  2. Merhaba ismim tuğba Özdaş haziran 11 ve 14 agustos arasinda erasmus programiyla staj yapacagim öncelikli sorunum kalacak yer hala ordaysaniz yardimci olabilir misinz? Tesekkurler

   Sil
 74. Merhabalar. Haziranda eşimle birlikte 1 yıl için gideceğim. Tübitak bursu ile doktora çalışması yapacağım. Ancak idata'dan eşime bir yıl için eğitim amaçlı ulusal vize verilemeyeceğini söylediler. Forum sitelerinde oturma izni için yazılanlar gözünü korkuttuğundan ve eşimin yanıma gelme süresinin çok uzayabilecegi için şu yöntem uygulanabilir mi: ikimiz için de gri pasaport alsam ve ben gri pasaport üzerine bir yıl vize alsam. Eşim ise aldigi bu pasaport ile üç ayda bir Türkiye ye gelip bir hafta kalıp tekrar İtalya ya dönebilir mi? Hizmet pasaportu ile 180 günde 90 olarak İtalya ya giriş yapılabiliyor. Bunu 12 ayda ddort kez tekrarlayarak aile birleşiminden kurtulabilir mıyız? Biliyorum biraz uzun oldu ama bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşiniz eğitim vizesine başvurmayacak, onun bildiğim kadarıyla turistik vizeye başvurması lazım. Oturma izni başvurusunda, aile birleşiminden eşinizin adını da yazacaksınız, görevli olduğunuz için İtalya eşinize de oturum verecek. İtalya konsolosluğuna eşinizin hangi tip vize ile başvurması gerektiğini sormanız daha sağlıklı olur. İlkokul mezunu Türk badana boya ustası Romen kadınla evlenip İtalya'ya rahat girip çıkıyorsa sizin eşinizi rahat rahat yanınıza alabiliyor olmanız lazım :)

   Sil
 75. Merhabalar ben italyaya Shengen vizesi aldım ve ıtalyadadan almanyaya geçtim şuan kaçak durumdayım ve vizem bitmiş durumda gelecek ay türkiyeye dönüş yapacağım bir sorunla karşılaşırmiyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhtemelen karşılaşırsınız ama ceza nedir bilmiyorum.

   Sil
 76. Merhaba,
  Su anda Ulualararasi bir firmanin Turkiye yoneticisiyim. Italya´ya transfer olacagim.
  Anladigim kadari ile calisma vizesi icin ilk asama Italya´daki firma tarafindan yapiliyor.
  Bu asama hakkinda biraz ddetayli bilgi alabilir miyim?
  BEnden her hangi bir dokuman istniyor mu?
  BEnim Italya´da bulunmam gerekli mi?

  Simdiden tesekkur ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yukarıdaki yazıdakileri uygulayacaksınız. Önce Nulla Osta alınacak, sonra TRde çalışma iznine başvuracaksınız. Çalışma izninin tipine göre istenen evraklar değişiyor. İDATAdan hangi vize tipine hangi evraklar gerekiyor öğrenebilirsiniz. Başarılar ve iyi şanslar!

   Sil
 77. Merhabalar Zehra Hanım ;
  Öncelikle, bizim gibi İtalya rüyasını gerçekleştirmek isteyenlere yardım ettiğiniz için çok teşekkürler :) önce dil öğrenmek ardından çalışıp ilerleyen dönemde de vatandaşlığını alabilmek adına İtalya'ya gidebilmeyi araştırırken sizi bulduk. ben ve iki küçük çocuklu ailesi olan arkadaşım ile birlikte,gerek gayrimenkul alımı gerek iş kurarak İtalya vatandaşı olabilmenin yolları konusunda bilgi verebilirseniz çok seviniriz. şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslı Hanım merhaba, sanırım sizin profesyonel danışmanlık almanız daha doğru olur. Bildiğim kadarıyla İspanya, İtalya, Yunanistan belli bir bedel üstünde gayrimenkul alınca direkt vatandaşlık veriyor. Bunun için orada bir avukata vekalet veriyorsunuz, onlar sizin adınıza başvuru yapıyor. İş kurmak için İtalyan muhasebeci bulup ne tip iş kuracağınıza dair bilgi verip ona göre yol izlemeniz gerekiyor. Sanırım yine avukat gerekiyor. Sevgiler

   Sil
 78. Merhabalar. Öncelikle verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

  İtalya'da Erasmus öğrencisiyim. Vizem ve oturma iznim 10 şubatta bitiyor. Türkiye'ye 9'unda dönücem ama vize işlemlerini tamamlayacak kadar uzun kalamıcam. Vize uzatma işlemlerini buradan halletme gibi bir seçenek var mı? Ya da sadece oturma iznini uzatmak yetiyor mu? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 79. Zehra Hanım merhaba. Sitenize denk geldiğim için gerçekten çok mutluyum çünkü içinden çıkamadığım bir durumun tam ortasındayım. İtalya'da erasmus öğrencisi olarak bulunuyorum. D tipi 165 günlük vizem var. Vizemi alırken bana kimse oturma izninden bahsetmedi ve tesadüfen buraya eğitim için gelen bir arkadaşımdan böyle birşeyin gerekli olduğunu öğrendim. Ülkeye giriş yapalı 2 ay 1 hafta oldu. Hemen yarın gidip oturma izni için başvursam herhangi bir problemle karşılaşır mıyım? Bugüne kadar neredeydin derler mi? Erasmus süreci boyunca başka ülkelere gitmeden sadece İtalya'da kalsam ve oturma izni almasam Türkiye'ye geri dönüşte sorun yaşar mıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, siz gidin yarın postaneden o meşhur sarı zarfı alın ve hemen oturum iznine başvurun. Çıkışta sorun olmasa bile olur da bir gün polis sizi çevirip nerede senin oturma iznin diye sorarsa kaçak durumuna düşmüş olursunuz. 90 gün üstü İtalya'da ikamet eden herkesin oturma iznine başvurması lazım. Başvuruda polis bir şey söylerse bilmiyordum dersiniz. Başarılar!

   Sil
 80. Merhaba Zehra hanım

  Erasmus programıyla italyaya gidiyorum Erasmus koordinatörüm başvuru formuna rastgele tarihler yazdırdı ve sorun olmayacağını söyledi karşıdaki okulda kontrol etmeden onaylamış ve şu an vizemde bu rastgele tarihe göre verildi çünkü başvuru formuna göre kabul mektubu yolladılar.vizem okul kapanmadan bir ay önce bitiyor kalacağım yurtta kabul belgesindeki tarih kadar kalmama izin veriyor şu an gerçekten bu rastgele tarihler yüzünden zor durumda kaldım.Ne yapmam gerekli?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sanırım buna email ile cevap vermiştim. maalesef o tarihler yasal tarihler oluyor, rastgele tarih diye bir şey yok!

   Sil
 81. Merhaba Zehra Hanim şuanda italyadayim Pasaportumun ve Vizemin günü geçeli bayaa oldu üstelik Pasaportu birde kaybettim italyadan Türkiyeye gitmek istiyorum şimdi Avrupaya giriş yasaği yemeden tabii ne yapmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En yakın TC konsolosluğuna gideceksiniz, kayıp tutanağı alıp sonra da questuraya gideceksiniz. Şu anda kaçak konumundasınız, ceza yememe şansınız yok gibi maalesef!

   Sil
 82. Merhaba Zehra Hanım,
  Master öğrencisi olarak 15 aylığına Torino'ya gideceğim. Banka hesabı ve para çekme konusunda ne önerebilirsiniz? Malum Türk banka kartı ile kesintiler çok fazla olacak. Alternatif bir fikriniz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çalışmadığınız için bankada hesap açtıramıyorsunuz ancak okulun öğrenci işlerine bu konuyu danışın. belki öğrenciler için bir hesap vardır. açıkçası aşırı bir kesinti olmuyor. burada yapı kredi unicredit ile ortak, bir yapı kredi'ye danışın isterseniz. ama en iyisini okul tavsiye edebilir.

   Sil
 83. Selamlar Zeynep hanım,

  Oturum iznine 24 kasımda başvurdum ve 24 şubatta Permesso di Soggiorno'yu vereceklerine dair mesaj geldi. Erasmus öğrencisiyim ve vizem 3 martta bitecek. Ancak oturum iznini 25 şubatta alacağımdan bu belgeyle ya da kimlik kartıyla İtalya'ya yada başka bir schengen ülkesine hangi tarihe kadar giriş yapabilirim. Yani 3 martta Türkiye'ye döndükten sonra tekrar İtalyaya yada başka bir scheng ülkesine belirli bir tarihe kadar gidebilir miyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adım Zehra :)
   Oturma izninizin geçerli olduğu süre boyunca istediğiniz ülkeye gidebilirsiniz.

   Sil
 84. Merhaba Zehra Hanim,
  Ben Bologna'da erasmus ogrencisiyim. 24 Subatta oturum iznim bitiyor ancak vizem 15 Mart'a kadar devam ediyor. 29 Subatta Turkiyeye donus yapmak istiyorum acaba bir sikinti cikar mi? Vizem D tipi ve Bordo pasaportum var. Simdiden tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vizenizin 90 günlük sınırını doldurdunuz mu? doldurduysanız polisten uyarı gelir veya ceza kesebilirler. 5 gün için pek sorun çıkaracaklarını sanmıyorum

   Sil
 85. Merhaba Zehra Hanim. Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Ben 2 sene once Italya'ya geldim, burada evlendim ve su an Ingilizce ogretmenligi yapiyorum. Oturum iznimi, Codice Fiscale vs aldim. Sorum su olacak : Avrupa'da herhangi bir ulkeye turistik amacla seyahat etmek istersem ne yapmam gerekiyor? Cunku pasaportum hala Turkiye pasaportu. Gidecegim ulkenin konsolosluguna gidip vize almam vs mi gerekiyor ? Bir bilginiz var mi ? SImdiden zamaniniz icin tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, oturum kartınızı gösterip istediğiniz schengen ülkesine giriş çıkış yapabilirsiniz. pasaportunuza bakıyorlar ama oturma kartı sizin vizeniz yerine geçiyor.

   Sil
 86. Mrb Zehra hanım ben İtalya'ya vize aldım sürem bitti şimdi Türkiye'deyim benim kendi adıma şirketim var ve ben İtalya ortamını çevresini sosyalını çok beğendim Türkiye'de 2. Vize başvurusunda bulundum bekliyorum vizem çıkarda inşallah İtalya'da Nasıl sürekli kalabilirim oranın oturumunu almak istiyorum orda çalışmak hayatımı sürdürmek istiyorum bunun için neler yapabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orada iş kurmanız veya bir iş yerinde işe başlamanız gerekiyor. Böylece uzun süreli kalabilirsiniz. Yukarıdaki yazıda hangi adımları takip etmeniz gerektiğini yazdım. Nasıl iş bulursunuz, onu ben bilemiyorum. Maalesef İtalya krizde ve iş bulmak hiç kolay değil. Belki gayrimenkul alabilirsiniz ancak onun da şartlarını ben bilmiyorum. Bunun için profesyonel bir danışman tutabilirsiniz. Saygılar

   Sil
 87. Çok teşekkür ederim Zehra hanım peki bu işler ne üzeri olabilir bi RESTAURANT ta falan iş bulsam sigorta full yatırılırsa olabilme imkanı varmı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğer iş yeri sizin için tüm yasal işlemleri başlatacaksa tabii olur, kolay gelsin

   Sil
 88. Yasal işlemler derken neler olduğunu sizezahmet yazarsanız sevinirim şuan 6 aylık vize aldım bu ayın 24 de gelecem Allah kısmet ederse bu adımları tek tek söylermisiniz bu konuda yardımcı olursanız veya orda bildiğiniz birileri varsa ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şirket kurmak için gerekli işlemler, ticaret odası kaydı gibi. Tüm detayları ben bilmiyorum, muhasebeciden bilgi alamanız gerek.

   Sil
 89. Merhabalar,

  Zehra Hanim oncelikle verdiginiz faydali bilgiler icin cok tesekkurler. Ben Padova Universitesi'nde doktora sonrasi arastirmaci olarak calisiyorum. Aslinda tam anlamiyla doktora sonrasi arastirmacilari calisan olarak saymiyorlar, bir nevi ogrenci statusu. Ama vizem ve oturma iznim 'ricerca' amacli. Burada 5 yil calisildiginda uzun sureli oturma iznine basvurulabiliyor ancak ben arastirmaci oldugum icin burada calistigim zaman sayilmiyor.

  Esim de benimle birlikte burada ve kendisi tasarimci ve karikaturist. Her ne kadar Italya tasarimin ve sanatin ulkesi olarak bilinse de bu konuda tam zamanli is bulmak oldukca zor.

  Sorum su olacak: Eger esim Partita IVA alip freelance olarak calisirsa bu durumda normal calismis olarak gozukecek mi? Yani 5 yil freelance calismanin sonunda uzun sureli oturma iznine basvurabilir miyiz? Bu arada tabi permesso di soggiorno'sunun tarihi doldugunda Partita IVA'si olup freelance calisan biri bunu yenileyebilir mi?


  Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkurler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Elif Hn, benim bir arkadaşım freelance çevirmen olarak oturma izni alıyordu. Vergisini verdikten sonra çalışmış sayılıyorsunuz, bir de sizde eş durumu falan var. Ama freelancerlar 5 yıl sonunda oturma iznine başvurabiliyır mu onu bilmiyorum. Bunu bir profesyonel danışmana sormak daha sağlıklı olur.

   Sil
 90. Merhaba Zehra Hanım. Öncelikle bloğunuz için teşekkür ederim. İtalya'ya gitmek isteyenler için zor ulaşılabilir bilgileri anlatmışsınız. Bende size geçmişte birkaç soru sormuştum. Evlilikle ilgili sorularda, "bildiğim kadarıyla 5 yıl sonunda İtalyan vatandaşlığı alınabiliyor" demişsiniz. Haddim olmayarak ve çok özür dileyerek bu bilgiyi düzeltmek isterim. Bir İtalyan vatandaşıyla İtalya'da 2 yıl, İtalya dışında 3 yıl evli kaldıysanız İtalyan vatandaşlığına geçebiliyorsunuz. •
  CITIZENSHIP BY MARRIAGE TO AN ITALIAN CITIZEN.
  The foreign spouse of an Italian citizen can claim Italian citizenship in the presence of the following requirements:
  a) in Italy: two years legal residence (permit to stay and enrolment in an official statistics office (Anagrafe)) after the wedding; abroad: three years after the wedding; the timeframes are reduced by half in the presence of children born or adopted by the spouses;
  b) valid marriage certificate and permanence of marriage bond up until the issuance of citizenship;
  c) absence of convictions for crimes leading to a maximum penalty of 3 years in prison or convictions by a foreign judiciary authority of more than one year for non-political crimes;
  d) absence of convictions for any of the crimes listed in Book 2, Title I, items, I,II and III of the criminal code (crimes against government personnel);
  e) absence of obstacles related to the security of the Republic.

  Kaynak: http://www.esteri.it/mae/en/italiani_nel_mondo/serviziconsolari/cittadinanza.html


  Bu bilgiyi yorum olarak veya kendi istediğiniz şekilde yayınlarsanız memnun olurum. Stil danışmanlığında başarılar.

  YanıtlaSil
 91. Merhaba ben 30 günlük 3 ay geçerli italya turist vizesi aldim, ve 1 hafta kalıp geri döndüm. 21 günüm kalmis ama bu sefer gelip 3 ay yada 6 ay kalmak istiyorum. İtalyada vize uzatmak mi daha rahat yoksa istanbulda mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kalış amacınız nedir? iş veya eğitim ise buna göre vize almak gerek. 90 günden fazla kalacaksanız da mutlaka oturma izni başvurusu gerekiyor.

   Sil
 92. Merhaba zehra hanim benim sorum basit aslinda ama cevabi konusunda tereddutteyim:)
  Ben italya vizesine basvuru yapicam ama olurda vize alamazsam bosuna hotel ve ucak parasi odemeyim diye rezervasyonlarin cıktılarını alıp iptal ettim. Vize basvurumda herhangi bir sorunla karsilasirmiyim konsolosluk arastirma yapiyormu bunlar hakkinda diye size danismak istedim. Cevabiniz icin tesekkur ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. siz yine de iptali bedava olan bir uçak ve otel rezervasyonu yapıp gidin, belli olmaz ne yapacakları :)

   Sil
 93. Merhaba Zehra Hanim,

  Ben de bir konu hakkinda bilgi almak istiyordum.3 yildir italyada yasiorum,once ogrenci vizem vardi,sonra is aramak icin olan oturma iznini aldim,ve son olarak bir sirket kurup oturum iznine basvurdum.Yalniz eski oturumumla yeni basvuru arasinda seyahatlaerden dolayi 1 sene gibi bir sure girdi.Polis teki randevuma avukat esliginde gittim,izin talebimi aldilar yalniz avukatim 3 ya da 6 ay surebilecegini soyledi.Bu surecte elimdeki ricevuta ile turkieye direk gidis donus yapabilir miyim?Buarada asil sorum tanidigim baska bir turk arkadasim henuz oturum onayi gelmedigi icin sikinti olabilir dedi.Ama polis bir soundan bahsetmedi ve dosyami gocmenlik ofisine gondereclerini soyledi.Elimde ricevuta ve 2015 te bitmis olan oturumum var.Anneler gunu icin Turkiyeye gitmek istiorum ama bu sizce bir risk midir?Zaman ayirdiginiz icin cok tesekkurler,sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, umarım rahat giriş çıkış yapabilmişsinizdir. Kusura bakmayın, yorumlara şimdi dönüş yapabiliyorum. Benim bildiğim ricevuta ile rahat rahat TRye giriş çıkış yapılabiliyor.

   Sil
 94. Zehta Hanım Merhaba merak ettiğim bir konu var.Ben 6nisan 2016 da stay of permit görüşmesine gittim...Telefonuma kartı almam için gereken bir mesaj gelmedi verdiğiniz linkten baktım daha yapım aşamasında...Fakat sorum şu yönde.Bana oturum izniyle alakalı gelen kartı almam için verilen vakitte gitmesem ya da gidemesem bir iki gün sonra gitsem sıkıntı olur mu ? Perugiada erasmus öğrencisiyim...

  YanıtlaSil
 95. Merhaba Zehra hanim
  Ben palermoda erasmus ogrencisiyim. 150 gunluk d tipi vizem ve yesil pasaportum var.
  Italyaya gelisimden 2 bucuk ay gectikten sonra ricevutasiz turkiyeye gidip gelirsem dondugumde sorun yasarmiyim?
  Yoksa 3 ay dolmadigi icin hadi gir ama girince hemem oturma iznine de basvur diyip biraz kizip alirlarmi iceri?
  Birde postaneden aldigimiz kagitlari doldurup postaneye verince para odemeden ricevuta veriliyormu? Yoksa illa 150 euro veriyormuyuz ricevuta icin?
  Ne yazikki palermoda hicbir postanede o kagitlarin oldugu kit yok. Dolayisiyla 8 gunu de gecirdim bu yuzden...
  Simdiden cok tesekkur ediyorum
  Saygilarimla Eren Talaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eren Bey merhaba,
   size emaille cevap verdin mi hatırlamıyorum. Oturma izni başvurusu için mutlaka para vermeniz gerekiyor, yoksa başvurmuş sayılmazsınız. 90 gün kalma hakkınız var, ondan önce çıkarsanız bir şey demezler. Ancak İtalya'da 90 günden fazla kalacaksanız mutlaka başvuru yapın. Başınıza bir şey gelirse kaçak durumuna düşersiniz.

   Sil
 96. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 97. Merhaba Zehra hanım,

  Eşimi İtalya'ya getirmek istiyorum fakat aile birleşimi için işlemlerin 6 ay kadar süreceğini söylediler bu da benim İtalya'dan tamamen dönüş tarihimi geçiyor. Eşimin yeşil pasaportu var vize almadan 1 Haziranda İtalya'ya geleceğinden 15 Ağustosa kadar kalabiliyor fakat biz 17 Ekimde İtalya'dan ayrılmak istiyoruz. Eşim yeşil pasaport ile Permesso-di-soggiorno'ya başvurarak kalış süresini 17 Ekime kadar uzatabilir mi? Oturum 17 Ekime kadar çıkmazsa 17 Ekimde Türkiye'ye dönerken pasport kontrolunde problem yaşarmıyız? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size email ile cevap vermiştim, bir daha buradan yazmıyorum. Umarın her şey istediğiniz gibi ilerliyordur :)

   Sil
 98. Merhaba Zehra Hanım,

  İtalya'da erasmus öğrencisiyim.Oturum izni konusunda kimse bir şey söylememişti bu yuzden biraz geç başvurdum şu an ricevutam var ve oturum iznini bekliyorum çıkması için.Vizem 11 temmuzda bitiyor vize bittikten sonraki sureçte oturum izni/ricevutayla
  1.italyada kalabilr miyim, kalırsam ne kadar kalabilirim? (ki kalmak zorundayım okulum 31 temmuzda bitiyor)
  2.Ricevutayla vize bitiş suresinden sonra diğer schengen ulkelerine girebilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size bunu sanırım emaille cevaplamıştım ancak buradan da cevaplayayım.
   1- Okulunuzun bitişine kadar oturma izniniz verilecektir. Kartınız gelmese bile başvuru yaptığınız için yasal durumdasınız.
   2- Evet, diğer schengen ülkerine girebiliyorsunuz ancak aynı sınır kapısından giriş çıkış yapmanız gerek. Hatta havayolu ile gidecekseniz aynı havayolu ile giriş çıkış isteniyor.

   Sil
 99. Merhaba Zehra hanım. Bu yararlı bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkürler.
  Benimde bir sorum var.
  2013 yılından beri italyada kalıyorum. Oturum iznim var. Şimdi Almanya'ya yerleşip orada çalışmak istiyorum. İtalyada Süresiz oturuma sahip olanların Almanya' oturumunu alabildiklerini ve orada çalışabildiklerini biliyorum. Ama benim oturum İznim süreli, bende bu süreli oturumum işe Almanya'da çalışa bilirmiyim. Neler yapmam gerekir.

  Almanya'da kalacak yer ve çalışabileceğim yer bulabilecek yakınlarım var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bir bilgim yok, ben profesyonel bir danışman değilim. Bunu konsolosluğa veya bir danışmana sorarsanız sağlıklı bilgi alırsınız.

   Sil
 100. Merhabalar, italya'da öğrenciyim. hala kartım elime ulaşmadı ama aldığım zaman bu kart ile ingiltere'ye gidebilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, gidemezsiniz. İngiltere için İngiltere vizesi almanız gerekiyor.

   Sil
 101. Merhaba Zehara hanım
  italya bir fabrika beni orada yaptıkları iş ila alaka eğitim vermek birazda olsa yetiştirip Türkiyede satış temsilcisi yapmak istiyor,oraya yabancı işçi olarak gitmem gerekiyor galiba,bu durumda benim ne yapmam gerekiyor ve onların yapması gerekenler nelerdir, 6 aydan fazla kalamayı düşünüyorum bunun onlar için aylık maliyeti tahmini nedir ve bu eğitimi almak için yabancı işçi olarak değilde başka bir vize ile nasıl giderim,burda bir danışmanlık şirketi çalışanı olarak gitsem nasıl olur acaba? bu konuda bilgilerinizle yardımcı olursanız sevirim,anladığım kadarıyla italya'da yabancı işçi çalıştırmak biraz masraflı bir iş galiba.? o sebebten dolayı yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler kolay gelsin..Burhan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, yukarıda yazdığım işlemlerin hepsini yapmanız gerekiyor. masraf konusunu bilmiyorum, şehre göre değişiyor. başarılar

   Sil
 102. Merhabalar, İtalya'da eşcinsel sivil birliktelikler yasallaştığından erkek arkadaşımla "evlenme"ye karar verdik. Fakat bu prosedür nasıl işliyor bilmiyoruz. Ben Türkiye'deyim, o İtalya'da. Türkiye'de böylesi bir evlilik geçerli olmadığından, sadece orada geçerli bir birliktelik yapacağız ama gereken belgeleri nasıl alacağım? Nullaosta gerekir mi? Nereden alınıp nereye verilir? Erkek arkadaşım bana prosedürün geleneksel evliliklerle aynı olduğunu söyledi, bu ne derece doğru? Beni aydınlatırsanız gerçekten çok sevineceğim. İyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, şimdiden mutluluklar dilerim. maalesef evlilik prosedürleri hakkında bilgim yok ama mutlaka nulla osta isteyeceklerdir. nulla osta için erkek arkadaşınız İtalya'dan başvuracak, onu alıp Türkiye'de aile birleşimi vizesi başvurusunda vereceksiniz. O olmadan vize alamazsınız. Başka bilgim yok maalesef, sevgiler

   Sil
 103. Merhaba Zehra Hanım,
  Çocuğumuzu İtalya da okutmak üzere bir okula yazdırsak ve biz de onunla beraber oturmak üzere yerleşim izni istesek süreç nasıl gerçekleşir ? Bu konuda esnek bir politika izliyorlar mı ?
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 104. Merhaba,
  Master için 1 yıllık vizemi aldım. yakında italya'ya gideceğim. Benim merak ettiğim vize bitimine yakın vize yeniletmek sanırım zorunlu ve bu yenileme işlemi türkiye'de mi yapılıyor yoksa italya'da da yenileyebilmek mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 105. Merhabalar ,
  Ben erasmus ile italya d tipi multi girisli 180 gunluk vize aldim ve yaklasik 1 ay sonra romanya karadag almanyaya gitmek istiyorum . Peki pasaport kontrol noktalarinda sorun olur mu ekstra bi islem yapmama gerek var mi oturma izni almak gibi mesela
  Tesekkur ediyorum simdiden

  YanıtlaSil
 106. Merhaba iyi günler ben bi kaç sorum olucakti abim almanyada bana davetiye gönderecek vize başvurusu yapıcam genellikle 3 aylık oluyor vize yi aldıktan sonra oraya gittikten sobra almanyadan İtalya'ya geçip orda temelli nasıl kalabilirim yardimci olabilirmisiniz

  YanıtlaSil
 107. Zehra Hanim merhaba, rome business schoolda master yapmak icin basvuruda bulunacagim. Kabul edilmem durumunda ayni zamanda part time olarak calismak istiyorum.(bir kitapci bar ya da restaurant ya da herhangi bir firma olabilir). Nasil bir yol izlemem gerekiyor? Bu konudaki yasal prosedur nedir bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

  YanıtlaSil
 108. Merhaba Zehra Hanım,
  Ben Türk asilli isvicre vatandasiyim. halen isvicrede yasiyorum. Bir İtalya seyhatimde Como da konakladim bildiginiz üzere oldukca güzel bir yer bu yüzden Como da müchever, Taki Bransi olmak üzere bir yer acmak istiyorum bununla ilgili basta yer olmak üzere hersey Hazir,
  ancak bürokrasi vergiler, dil,vs. konusunda biraz bilgi kausu yasiyorum. Bana yardimci olabilirmisiniz?
  Teşekkür ederim. cok selamlar.. goldexpress@bluewin.ch

  YanıtlaSil